© 2019 CORONA Restaurant Holice v Čechách. Design by Biograph.

Mexické vánoce

12/12/2014

 

"Posadas" a "pastorelas" jsou dva pojmy, které neoddělitelně patří k Vánocům v Mexiku. Ty začínají vlastně již 15. prosince. Od toho dne probíhá období zvané posadas, které trvá devět dnů a končí 24. prosince. Slovo posadas lze přeložit asi jako hledání noclehu a symbolizuje putování těhotné Panny Marie a svatého Josefa, kteří před narozením Ježíše Krista dlouho neměli kam složit hlavu.

K tomuto devítidennímu období tu tradičně patří také pastorelas. Jde o výjevy z putování pastýřů Judeou až do Betléma k narozenému Ježíškovi. Ti zažívají během své pouti lecjaké humorné příběhy, když se je čerti snaží svádět k nepravostem a hříchům. Ovšem protože pastýře vede archanděl Michael, pekelníci nakonec ostrouhají kolečka a poutníci dorazí na správné místo – do jesliček v Betlémě.

Lidé se v období „posadas“ vzájemně zvou na návštěvy, pije se horký ovocný nápoj „ponche“, hosté jsou vítáni nabídnutými sladkými plackami zvanými „buñuelos“, ochucenými anýzem a hnědým sirupem.

Na štědrovečerní stůl pak v Mexiku patří krocan, mořská treska a také typické obložené mísy zvané „romeritos“, na nichž nechybějí masové placičky, krevety a výhonky divoce rostoucích bylin. Ovšem mnohé rodiny si připravují štědrovečerní hostinu různě, podle vlastních zvyků a tradic.

Na nadílku si musejí mexické děti počkat až do půlnoci. Tehdy se do jesliček pokládá figurka dítěte znázorňující právě narozeného Vykupitele. Až poté přichází čas na rozbalování dárků.
 

Please reload

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now